Wczytuję dane...

Po co komu zasilacz awaryjny czyli UPS

UPS czyli Uninterruptible Power Supply (zasilacz awaryjny) to urządzenie, które służy do zapewnienia zasilania dla urządzeń elektronicznych w przypadku przerwy w dostawie prądu.

UPS spełnia kilka kluczowych funkcji:

  1. Zasilanie awaryjne: dostarcza energię z baterii w momencie, gdy zasilanie z sieci elektrycznej zostaje przerwane. To pozwala na bezpieczne wyłączenie sprzętu lub kontynuowanie pracy przez określony czas,

  2. Ochrona przed przepięciami: UPS chroni urządzenia przed nagłymi skokami napięcia, które mogą uszkodzić elektronikę,

  3. Stabilizacja napięcia: wyrównuje wahania napięcia w sieci, zapewniając stabilne zasilanie dla podłączonych urządzeń,

  4. Filtracja zakłóceń: redukuje szumy i zakłócenia elektryczne, które negatywnie wpływają na działanie sprzętu elektronicznego.

Jeszcze kilkanaście lat temu UPS'y były zarezerwowane dla zastosowań krytycznych jak bloki operacyjne, serwerownie czy systemy alarmowe. Później upowszechniły się w biurach, a ostatnio również w domach. Duży popyt i mnogość producentów sprawiają, że ceny tych urządzeń spadły do rozsądnego poziomu. Kupno domowego UPS'a to wydatek między 180, a 500 zł. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej baterii wewnętrznej ( standardowa i łatwa w wymianie to 12V 7.2 Ah ), na rodzaj gniazd wyjściowych ( do polskich wtyczek pasują polskie, francuskie FR i niemieckie Schuko ) oraz na dodatkowe zabezpieczenie sieci telefonicznej i / lub LAN.

UPS'em możemy chronić każde urządzenie elektroniczne lub kilka urządzeń na raz. Uwaga ! Suma mocy wszystkich chronionych urządzeń nie może przekroczyć mocy UPS'a. Producenci zazwyczaj oznaczają swoje UPS'y wartością mocy pozornej podawanej w varach VA. Z kolei sprzęt domowy opisuje się zazwyczaj mocą czynną w watach W.

To nie problem. Oto przykład.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój komputer o mocy 500 W i monitor o mocy 80 W to dobierz UPS o mocy czynnej większej niż 500+80 W. Wybieramy z oferty kamgo.pl UPS firmy ARMAC, model 1000F. 1000 to właśnie moc pozorna, a czynną odczytujemy z karty produktu:

https://kamgo.pl/6237-zasilacz-awaryjny-ups-armac-office-1000f-lcd-line-interactive-3xschuko-plhttps://kamgo.pl/6241-zasilacz-awaryjny-ups-armac-home-1000f-led-line-interactive-4xschuko-pl

Wynosi ona 650 W więc z lekkim zapasem spełnia nasze wymagania ale zwróć uwagę, że czas podtrzymania przy pełnej mocy to zledwie 1 minuta. Musisz się pospieszyć z zapisywaniem efektów swojej pracy lub ... kupić UPS o dwa razy większej mocy, wtedy czas podtrzymania wzrośnie do 4.5 minuty.

Pamiętaj !

Dzięki UPS'om możesz uniknąć utraty danych i uszkodzenia sprzętu w wyniku nagłych przerw w dostawie prądu.